Skip to main content
Library homepage
 

Text Color

Text Size

 

Margin Size

 

Font Type

Enable Dyslexic Font
Chemistry LibreTexts

Solutions 9

( \newcommand{\kernel}{\mathrm{null}\,}\)

Q1:

For a given wavelength, using the relations, E=hf and c=λf where E is energy in joules, h is Planck's constant, lambda is wavelength, f is frequency and c is the speed of light in a vacuum. Given λ = 656e-9 m = 656e-7 cm , f = 4.58e14 Hz and ˜ν = 1.5232 cm1.

Q2:

Using the relation, ΔEΔt=hΔfΔth4π and c=λf, we can find frequency, f = c \ 430e-9 m = 6.972e14 Hz. Given Δt = .5 ns, and rearranging the first relation to Δf14πΔt 1.59e8 Hz. The percent uncertainty in frequency measurement is at least .000022%.

Q3:

Only molecules with dipole moments exhibit microwave spectra. O2 and CCl4 do not meet this criteria.

Q4:

Given B0 and the atomic masses of C and O as 12 amu and 16 amu, respectively, we can find the internuclear distance, R, via the relation: B=h8π2μR2. The reduced mass can be found using 12 and 16 amu in the expression, μ=m1m2m1+m2, and divided by Avogadro's number to convert to kg. We can rearrange, solving for R: R=(h8π2μB)

Q5:

The energy level of a rigid rotor is given by: E=BhJ(J+1). The frequency of the J=43 transition in the pure rotational spectra of 14N16O and O2 is found by EJ+1EJ=h24π2μR2(J+1). The reduced masses can be found from the atomic masses of NO and \)O_2\) and the distance R is provided in the bond lengths.


Solutions 9 is shared under a not declared license and was authored, remixed, and/or curated by LibreTexts.

  • Was this article helpful?

Support Center

How can we help?